پارتیشن بندی و تاثیرات اجتماعی آن

پارتیشن بندی و تاثیرات اجتماعی آن

شاید صحبت از پارتیشن بندی  و تاثیر اجتماعی آن در ابتدا عجیب و حتی نا ملموس به نظر بیاید اما باید بدانید که از سال ۱۹۶۰ که این سیستم جدا کننده معرفی گردید تاکنون، پارتیشن بندی ها بر خلاف دیگر مبلمان اداری تاثیر چشم گیری در محیط کاری شرکت ها و سازمان ها داشته اند. اگرچه پارتیشن اداری هنوز جای بحث و کار بیشتر در جنبه مثبت و منفی دارد برخی کارشناسان تا جایی پیش رفته اند که عقیده دارند پارتیشن این امکان را برای زنان ایجاد کرده تا به مدیریت های میانی دست پیدا کنند. به این دلیل که پارتیشن به هماتایان مرد آنان یک فضای کاری جدید معرفی می کند که در آن مدیران زن قرار می گیرند، بدون اینکه به کسی اجازه ورود به حریم در اختیار خود – که پیش از این در انحصار مردان بوده است – را دهند.

.

آیا وجود پارتیشن بندی باعث می شود تا کارکنان صادق تر باشند؟

در برخی ادارات روندی پیش گرفته می شود تا پارتیشن ها به طور کامل حذف شده و به جای آن یک طرح طبقه-باز اجرا گردد؛ به گونه ای که کارکنان دیگر جدا نبوده و به سادگی با یکدیگر ارتباط داشته باشند. گاهی اوقات تنها دلیل عدم استفاده از پارتیشن صرفه جویی در هزینه است. ممکن است دلایل دیگری نیز برا این مساله وجود داشته باشد، اما یک دلیل مهم برای پارتیشن بندی و تاثیرات اجتماعی آن وجود دارد: صداقت

به گزارش مک گریگر در واشنگتن پست، یک مطالعه تحقیقاتی نشان داده، کارکنانی که در یک فضای وسیع پشت میز های بزرگ می نشینند نسبت به دیگران تمایل بیشتری به تقلب کردن دارند. علاوه بر این مساله “قدرت نمایی” نیز مطرح می شود. به این صورت که کارمندانی که در یک فضای بزرگ کاری در دید افراد بسیاری هستند گاهی اوقات سعی می کنند به نحوی برتری و تفاوت خود را نشان بدهند، به عنوان مثال به عقب تکیه داده و پاهای خود را روی میز کار می گذارند که این موضوع در کابین ها بسیار کمتر مشاهده می شوند.

این شرح و تفصیل های مثبت در مورد پارتیشن بندی خلاف نظر و عقیده مشاوران و مفسرانی بود که از ادارات باز برای بیش از یک دهه طرفداری می کردند. البته مک کریگر پارتیشن ها را خالی از عیب و ایده آل توصیف نکرده و در مقاله دیگر خود با نام “موردی بر علیه پارتیشن بندی اداری” بیان می نماید این تقسیم بندی مکانی، مردم را از یکدیگر جدا می کند.

در سال های اخیر مطالعات بسیاری در مورد بهره وری کارکنان، فضاهای کاری، رضایت کاری و فرهنگ سازمانی انجام شده و تنها نتیجه قطعی حاصل از این تحقیقات این می باشد که: هی چیز به طور مداوم قطعی نیست. بنابراین این سوالاتی از قبیل این که آیا تاثیر اجتماعی پارتیشن بر روی فضاهای کاری مثبت است؟ آیا باید ادارات و شرکت ها پارتیشن بندی را اولویت طراحی دکوراسیون داخلی و مبلمان اداری خود قرار دهند؟ و … و…. هنوز به جوابی قطعی نرسیده و در مورد هر سازمان متفاوت است.

در نهایت مهم ترین مساله این است که هر شرکت با تحلیل هدف، محیط و موقعیت خود آن چیزی را که برایش بهترین است انجام دهد. بهترین انتخاب شما ممکن است بدترین راه حل برای سازمانی دیگر باشد.

قیمت پارتیشن

برای استعلام قیمت پارتیشن فریم لس با ما تماس بگیرید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *